Midyat Turizm

                             MİDYAT’TA TURİZM 

      Diller ve Dinler diyarı Midyat 100 gezginin ortak kararı ile  MİDYAT Türkiye’nin en güzel ilçesi seçilmiştir. Midyat mimari yapısıyla dünya harikaları sıralamasını hak eden bir ilçedir. Midyat Türkiye’de en çok görülmesi gereken yerdir. Midyat’a turist olarak dünyanın dört bir tarafından gelmektedir. Ancak hala hak etiği yerde değildir. Midyat’a özel bir turizm hizmeti sunulmalıdır. Ülkede böyle bir yer varken ve ülkenin halkı dahi bunu bilmiyorsa ve gezemiyorsa bu ülkenin büyük bir eksikliğidir.

   Midyat Yer altı Mağaralarıyla oldukça görmeye değer alanlara sahiptir

    Midyat Taştan yapılmış evlerle(konuk evi) turistlerin yüreğine taht olmuştur.

    Midyat manastır (Mor Gabriel manastır) ve diğer manastırlarla oldukça Midyat’ı dünyaya tanıtmıştır.

    Midyat’ın tarihi ibadethanelerin (kilise -cami)  yan yana bitişik olması Midyat’ın dünyaya örnek bir model şehir olduğunu göstermiştir. Deme ki sorun inançlarda değildir. Farklı inançlar yan yan olabilir ve farklı inanca sahip olanlar da beraber çalışıp alış veriş yapabilir.

    21 Haziran 2015’te yeni bir tarih yazıldı Midyat’ta Hacı Kasım ALTUNKAYA Camisi yapıldı. Hacı Kasım ALTUNKAY Camisi Doğu ve Güneydoğunun en büyük camisi dört minareli tam bir tasarım harikası. Her kesin görülmesi gereken güzel bir yapı.

    Midyat açık hava Müzesi, Midyat Kültür Evi ve Kent Müzesi de tüm misafirlerimize tarihi değerlerimizi sergilenmektedir

                                     Enver Tamer Numanoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir